Kiedy najlepiej wypiec biszkopt do tortu?

Zanim zrobisz finalnie tort, warto jest wiedzieć jak przygotować wszystkie składniki znacznie wcześniej, żeby nie robić wszystkiego jednego dnia.

Pamiętaj planowanie jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie.

Biszkopt wymaga czasu.

Biszkopt czy to klasyczny, czy czekoladowy potrzebuje czasu! O jaki czas chodzi?

Czasu potrzebujemy na wszystko: zakupy, przygotowaniu produktów, wypieczeniu, ostygnięcie, przechowywanie jak i finalne składanie tortu. Każdą pracę należy zaplanować dokładnie i wiedzieć skąd takie rozwiązanie jest najlepsze. Chociaż przyznam, że metoda prób i błędów w moim przypadku jest najlepsza dla mnie z perspektywy czasu bo dużo się na niej nauczyłam. Myślę, że możesz pominąć te błędy i po prostu przyjąć ten sposób, który Ci przedstawię.

Biszkopt wypiekamy znacznie wcześniej niż robimy finalny tort, nie wykonujemy go w dniu składania i dekorowania tortu. Biszkopt potrzebuje odpoczynku. Z biszkoptem jak z chlebem im świeższy tym gorzej się kroi.

Biszkopt musi się nam ustabilizować, tak żeby udźwignął to co będzie miał w sobie w środku i na zewnątrz. Stabilny biszkopt to taki który, zostawisz na co najmniej 12 h po wypieczeniu, a najlepiej dobę. Nie bój się wypiekać biszkoptów nawet kilka dni przed użyciem w torcie. Biszkopt dobrze i szczelnie przechowywany będzie idealny do użycia- o przechowywaniu biszkoptów będzie kolejny wpis.

Jak to wygląda w praktyce.

Tort do zrobienia na piątek.

Wypiekam w piątek biszkopt- nie biszkopt wypiekasz we wtorek lub środę. Czas wypieku jest zależny od tego co będziesz robić z tortem, czy robisz jeden tort czy klika. Im więcej masz tortów do zrobienia tym szybciej wypiecz biszkopt.

Dzięki wcześniejszemu wypieczeniu biszkoptu masz czas na przygotowanie zdobień i zaplanowanie kolejnych prac.

Biszkopt przechowuj szczelnie zamknięty, żeby nie wysechł lub był wilgotny. Jeśli masz do zrobienia kilka biszkoptów- piecz je wszystkie razem jednego dnia ponieważ ułatwi Ci to pracę i organizację. Pozbędziesz się dzięki temu już tej najbardziej “brudnej pracy” przy tworzeniu tortów.

Kiedy my wypiekamy biszkopty?

Biszkopty na cały tydzień wypiekamy jednego dnia, czyli jeśli mamy biszkopty na piątek i sobotę, sumujemy ilość i wypiekamy je we wtorek. Nie możemy dopuścić do tego, że w czwartek np. okazuje się że brakuje nam 1 biszkoptu. Zaburza to całe planowanie naszej pracy i wszystkiego co związane z procesem tworzenia słodkości. W pracowni mamy około 20-25 rantów, które używamy jednocześnie. Rozlewamy masę do kilku rantów i wstawiamy do piekarnika.

Tym bardziej jeśli mamy różne torty z wykluczeniami, proces produkcji jest utrudniony bo każdy biszkopt robi się inaczej, o tym też trzeba pamiętać, bo zabiera dodatkowy czas.

A Ty kiedy wypiekasz biszkopt na tort?


Ania Samsel

Założycielka firmy WypiekAna i Akademia WypiekAna, z zawodu inżynier okrętownictwa, z wyboru również przedsiębiorca i cukiernik.

Eksperymentowanie w kuchni to jej pasja, dodatkowo uwielbia dzielić się swoją wiedzą z innym. Nauczyła się jak prowadzić własny biznes i teraz tą wiedzę przekazuje innym.

https://www.wypiekana.pl/ebook-tortowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *